Rüyada Mekke’ye Gitmek

Yorum Yok -

Rüyada mekkeye gitmek; kişinin aklında fikrinde olan bir durumun bilinçaltına yerleşmiş halinin rüyadaki aksidir. Rüyada Mekke’ye gitmek gerçekte de Mekke’ye gitmek olarak değil bir çeşit iç hesaplaşma olarak yorumlanır. Rüya gören kişinin dünyevi yaşamdan koptuğuna, fazlası ile kendisini dine kaptırdığına göstergedir ve aradaki dengeyi bulamayan insanın topluma, ailesine hiç bir faydasının olmayacağına nafile bir inanan olduğuna işaret eder.

Rüyada mekkeye gitmek; hac yolculuğuna hazırlanmaya yorumlanır. İslam dinine mensup kişinin bu rüyayı görmesi hac vazifesini yerine getirme isteğine hayrolur. Rüyada mekkeye gitmek dini amaçlar için ise; erdemli, gerçek bir Müslüman olmayı başaran kişiye Mekke’ye gidip hacı olmak da nasip olur.

Rüyasında Mekke’yi gören kim­senin, inançlarının sağlam olduğu sürece korkusunun eceline faydası olmayacağını ve güvende olduğunu bilmesi gerektiğine yorulur. Bir insanın rüyasında Mekke yolunda seyahatte olduğunu görmesi, o insanın yaşadığı süre içerisinde doğru yoldan ayrılmaması, dünyadaki görevinin faziletli bir insan olup insanlara iyi örnek olmak ve şeytanın oyunlarını alt etmek olduğunu unutmaması olarak da yorumlanır.

Rüya görenin çok yanlış işler içerisinde olduğuna, hurafeler peşinde lüzumsuz vakit harcadığına, inançlarını iyi ve olumlu şekilde değerlendirmediğine ve hatalarından tövbe etmesi, Allah’tan af dilemesi gerektiğine delalet eder. Ayrıca bekâr kişi için dindar biri ile evlenmeye, mahkemesi bulunan bir kimse için davada galip gelip kazanacağına, hasta kimsenin hastalığının uzaması ve bazen de o hastalıktan vefatına rivayet edilir.

Yorum Yap